Ciltte Oluşan Siyah Lekelerin Tedavisi

Siyah leke” dediğimiz rahatsızlık verici izler, aslında aknelerin siyahlaşmış halleridirler. Bu siyah noktalar yağlı cilde sahip kişilerin daha çok yaşadığı sorunlardandır. Siyah lekelerin oluşum sürecinde ilk aşama akne oluşmasıdır. Akneler, yağ ve kirin cilt alt yapısını tıkayarak, cildin dış tarafında kararmalara neden olması ile oluşur. Zamanla tedavi edilmeyen akneler, siyah lekeye dönüşürler.

Siyah leke ile başetmek için aknelerinizin lekeye dönüşmeden tedavi edilmesi önerilmektedir. Akneli cildi olan kişiler, bu akneleri tırnakları ile sıkarak değil yağlı ve nemli masaj yaparak tedavi etmelidirler. Aknenin içerisindeki kir ve atıkları(vücuttan atılamayan, ciltte kalmış) masaj sırasında ovalayarak çıkarmalıdırlar. Akneleriniz siyah lekelere dönüşmüş ise ne yazık ki kesin bir çözüm yolu ile buluşamayacaksınız. Lekeleriniz ile barışık olmaya çalışmalısınız. Akne ve lekelerinizin daha hafif görülmesi için sık sık buhar banyosuna girmeli, banyoda durma sürenizi arttırarak, vücudunuzun daha fazla nem almasını sağlayabilirsiniz.

Piiling uygulayabileceğiniz gibi siyah nokta bantlarını da kullanabilirsiniz tedavinizde. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta her zaman cildiniz nemli olmalıdır. Nem banyosu yapar iken önce buhar banyosuna girmelisiniz ve gözeneklerinizi açılmasını sağlamalısınız. Daha sonra tekrar buhar banyosu yaparak bu sırada cildinizdeki siyah lekeleri ovalayarak dışarı çıkartabilirsiniz. Siyah leke, duman isi gibi bir şey değildir. Siyah lekeler, vücudun dışarı atamadığı kirli maddelerdir. Bu nedenle cildinizi nemli tutunuz ve sıkmak yerine ovalamayı tercih ediniz.